понеделник, май 23, 2005

Кајгана форум

Кајгана форум
Serdarot Напиша:

ubavo pishuva vo sekoja istorija deka tatarite doshle OD AZIJA


I so sebe ne gi donele NITU Kulturata NITU Naukata , od ednostavna prichina sho STAROSEDELCITE (Trakijcite i Makedoncite) imale DALEKU PORAZVIENA KULTURA.


Абре Ја да те прашам а кој друг не е ДОШЕЛ ОД АЗИЈА?
И да напоним Кина и Индија са во Азија исто. Културата се е зародила во Иран и Египети Месопотамија – после дојда и у нас бре НамигнувањеЦитат:

Ste bile barbari (vulgari ;o) i TOCKA. Намигнување

Ama i germancite bile varvari za rimjanite, samo sho denes tie nemaat kompleks na pomala vrednost.


Pa nitu bulgarite имаме таков комплекс. Ако даржавата ти е од првите во Европа и единствената со запазено име ... што да збориме повеке.
И пак прашам ти знаеш ли што е варварин (што значи). Јако незнаеш парашај ке ти објасним – инако бегај шитај – има си дефиниции и т.н.

Цитат:

Zoshto togas vie Bugarite UPORNO se sramite da si kazhite deka ste Tatari po poteklo??? Прашалник


Breh – Јас што да ти речем, освен Србите (и сурогатите – македонци) никој друг не ни вика (татари) дека ке му е смешно на човек да ве слуша. Имај прво читано што е татар – молја.

Цитат:

Za grcite se pokazha (DNA tests) zoshto eden golem del od niv se crni ko gjupci =

POKJE IMAT africhko vo niv nego nekoi od afrikancite sho denes ziveat vo afrika Кул


Pa ti im vervaj na DNA тестовете јако си немаш друга работа. Хубаво пак да имаш прво прочитано за технологјата им – ова не е като да знаеш што е татарин Намигнување.

Цитат:

Ubavo vi rekovme povekje pati: CITAJTE I DRUGI RABOTI osven "bg" verzii, i pochnete ednash da MISLITE namesto da POVTORUVATE ko papagali toa sho nekoj vi rekol Идеја

citaj go slediot post

Pa jas tova ti zboram – Имај читано прво
Житие на Кирил
Житие на Теофилакт Булгарски
Житие на Климент

Савина книга
Шостослов,
За буквите


Овој са се бугарски от 8 век на (македонски) јазик Намигнување.

И житие на Димитар Солунски
на грцки.

Па не тогаз ела да спорим, дека инаке е беспретмедно.

Цитат:

Me interesira bugarskata verzija, zato kolku jas sho znam, Pirot, Dimitrovgrad i rest kraina se KUPENI od srbite, ama eden del od lugjeto tamu se smetaat sebesi za bugari, eden del za srbi, a eden del makedonci (dodusha, mnogu malku ...)


Abe човек,
не ми се лјути ама много заблуден ве. Читај карнегиевата анкета,
или поне Брадфорт по прашението.

А инаке со два збора -
1885 Бугарија се соединјава со Источна Румелија,
преди тоа тја е васална на Турција

Русија е против – сите Руски офицери се вратат во Русија.
У Булгарија капитан командва армијата.
Тја е на Турската граница (Одрин) и чека турците да нападнат.
Србите казват није сме против ослободуването на Румелија (Пловдивско).
И се разховдат до софија Со целата Армија (така го нарича во началото србскија крал).
Като компенсација сакат Видин дека бил србски.
Да ама не.
Видин две роти + населението се одбрануват от србска дивизија.
А во Цариброд 3 падарја (селески) дрјат настаплението на србите 1 ден като се местат от бајр на бајр.

Војската мегу тоа на марш се двичи от Турската граница в Софија и от там на сливница – 3 дена. 350 км марш пешком и на бој – помитат срмите (деснија фланк са македонски доброволци и помаци) Атака на двата фланка – србите са смазани – повеке военопленници от бг војници Насмевка.
Pirot – Ниш – Белград – преди белград Aвстијците декларират ако бугарите влезнат – војна!


Цитат:


1.Ako ne znaes koi vojni gi imale Makedoncite, mozish da pochnish da chitash, pochni so ta vs shiptarite 2001 i zavrshi so tie vs Atina pred 2300 godini...


Jasno nemate Насмевка. - Прашам те преди 1945.

Цитат:

2.Moi (i ne samo moi) Dedovci i pra-dedovci se borele protiv turci (seldjuci), turci (otomanci), grci (sekakvi vrsti), bugari (imperijalisti), bugari (fashisti), srbi (monarhisti), srbi (paravoeni chetnichki formacii za vreme na 2 svetska), balisti (ne e djabe nikot Намигнување), avstro-ungarci, germanci, italijanci i taka natamu...
3.

Не те прашам за шумкари/хајдути – прашам те за ВОЈНА, БИТКА, МИРЕН ДОГОВОР

НЕМА ТАКОВ.
НЕМА ДОКУМЕНТ СО МАКЕДОНИЈА на него.

Затоа има со булгарија МИЛИОН.
Ако има – молја поправи ме. Јас сакам да знам Насмевка.

Цитат:

ne se to prikazni od brakjata Grimm tuku BABA MI i majka i, i iljadnici BABI i majki shiele MAKEDONSKI ZNAMINJA za MAKEDONCI


So Звездата на Вергина?
Прашам штото на Илинденци знамето е ТРИКОЛЈОР Бугарски. Мопа да го најдеш на илинден.мк Насмевка.

Цитат:

Ako nekoj vo megjuvreme se "bugariziral", se "posrbil" , se "poturchil" ili "pogrchil", negov problem be brat, TVOJ i negov Намигнување


А бе зашто не мислаш дека сте се по-македончиле?
Виж Миладоновци, Дринов, Прлижев, Гоце, Даме, Ванже – сите се за бугари зборат – и те ли са булгаризирани?


nikolayds Напиша:

Исто Булгарскија календар е ФАКТ - и е побаран от ЈУНЕСКО за најточен.

edno ime na bugaski astronom koj ima izrachunato kalendar potochno od Milutin Milankovic (srpski astronom) ili od postoechkiov (Gregorijanskiot), baziran na MAKEDONSKIOT kalendar daden od Kleopatra na Julije Cezar, a izraboten megju 46 B.C. do 40 B.C. , od astronomot Sosigen (Kleoparin podanik - sluzbenik)

müüüüüüüüüüüp wrong tema na wrong coek

hehe hoho haha


Па ти не сакаш даве да си направиш труда да го видиш бугарскија календар – ОК.

http://www.mnsu.edu/emuseum/cultural/oldworld/europe/bulgaria.html
имај прочитано дека е најакуратнија овде - а ако сакаш да видиш зашто ова е вистина - виј на гоогле.

....
И думај
како во Булгаско во 8 век во градовете (и на Дунав и на Волга дека нема староседелци) има парна банја, канализација и водопровод.
инаку они са ВАРВАРИ де.
......