понеделник, май 23, 2005

Кајгана форум

Кајгана форум
Serdarot Напиша:

ubavo pishuva vo sekoja istorija deka tatarite doshle OD AZIJA


I so sebe ne gi donele NITU Kulturata NITU Naukata , od ednostavna prichina sho STAROSEDELCITE (Trakijcite i Makedoncite) imale DALEKU PORAZVIENA KULTURA.


Абре Ја да те прашам а кој друг не е ДОШЕЛ ОД АЗИЈА?
И да напоним Кина и Индија са во Азија исто. Културата се е зародила во Иран и Египети Месопотамија – после дојда и у нас бре НамигнувањеЦитат:

Ste bile barbari (vulgari ;o) i TOCKA. Намигнување

Ama i germancite bile varvari za rimjanite, samo sho denes tie nemaat kompleks na pomala vrednost.


Pa nitu bulgarite имаме таков комплекс. Ако даржавата ти е од првите во Европа и единствената со запазено име ... што да збориме повеке.
И пак прашам ти знаеш ли што е варварин (што значи). Јако незнаеш парашај ке ти објасним – инако бегај шитај – има си дефиниции и т.н.

Цитат:

Zoshto togas vie Bugarite UPORNO se sramite da si kazhite deka ste Tatari po poteklo??? Прашалник


Breh – Јас што да ти речем, освен Србите (и сурогатите – македонци) никој друг не ни вика (татари) дека ке му е смешно на човек да ве слуша. Имај прво читано што е татар – молја.

Цитат:

Za grcite se pokazha (DNA tests) zoshto eden golem del od niv se crni ko gjupci =

POKJE IMAT africhko vo niv nego nekoi od afrikancite sho denes ziveat vo afrika Кул


Pa ti im vervaj na DNA тестовете јако си немаш друга работа. Хубаво пак да имаш прво прочитано за технологјата им – ова не е като да знаеш што е татарин Намигнување.

Цитат:

Ubavo vi rekovme povekje pati: CITAJTE I DRUGI RABOTI osven "bg" verzii, i pochnete ednash da MISLITE namesto da POVTORUVATE ko papagali toa sho nekoj vi rekol Идеја

citaj go slediot post

Pa jas tova ti zboram – Имај читано прво
Житие на Кирил
Житие на Теофилакт Булгарски
Житие на Климент

Савина книга
Шостослов,
За буквите


Овој са се бугарски от 8 век на (македонски) јазик Намигнување.

И житие на Димитар Солунски
на грцки.

Па не тогаз ела да спорим, дека инаке е беспретмедно.

Цитат:

Me interesira bugarskata verzija, zato kolku jas sho znam, Pirot, Dimitrovgrad i rest kraina se KUPENI od srbite, ama eden del od lugjeto tamu se smetaat sebesi za bugari, eden del za srbi, a eden del makedonci (dodusha, mnogu malku ...)


Abe човек,
не ми се лјути ама много заблуден ве. Читај карнегиевата анкета,
или поне Брадфорт по прашението.

А инаке со два збора -
1885 Бугарија се соединјава со Источна Румелија,
преди тоа тја е васална на Турција

Русија е против – сите Руски офицери се вратат во Русија.
У Булгарија капитан командва армијата.
Тја е на Турската граница (Одрин) и чека турците да нападнат.
Србите казват није сме против ослободуването на Румелија (Пловдивско).
И се разховдат до софија Со целата Армија (така го нарича во началото србскија крал).
Като компенсација сакат Видин дека бил србски.
Да ама не.
Видин две роти + населението се одбрануват от србска дивизија.
А во Цариброд 3 падарја (селески) дрјат настаплението на србите 1 ден като се местат от бајр на бајр.

Војската мегу тоа на марш се двичи от Турската граница в Софија и от там на сливница – 3 дена. 350 км марш пешком и на бој – помитат срмите (деснија фланк са македонски доброволци и помаци) Атака на двата фланка – србите са смазани – повеке военопленници от бг војници Насмевка.
Pirot – Ниш – Белград – преди белград Aвстијците декларират ако бугарите влезнат – војна!


Цитат:


1.Ako ne znaes koi vojni gi imale Makedoncite, mozish da pochnish da chitash, pochni so ta vs shiptarite 2001 i zavrshi so tie vs Atina pred 2300 godini...


Jasno nemate Насмевка. - Прашам те преди 1945.

Цитат:

2.Moi (i ne samo moi) Dedovci i pra-dedovci se borele protiv turci (seldjuci), turci (otomanci), grci (sekakvi vrsti), bugari (imperijalisti), bugari (fashisti), srbi (monarhisti), srbi (paravoeni chetnichki formacii za vreme na 2 svetska), balisti (ne e djabe nikot Намигнување), avstro-ungarci, germanci, italijanci i taka natamu...
3.

Не те прашам за шумкари/хајдути – прашам те за ВОЈНА, БИТКА, МИРЕН ДОГОВОР

НЕМА ТАКОВ.
НЕМА ДОКУМЕНТ СО МАКЕДОНИЈА на него.

Затоа има со булгарија МИЛИОН.
Ако има – молја поправи ме. Јас сакам да знам Насмевка.

Цитат:

ne se to prikazni od brakjata Grimm tuku BABA MI i majka i, i iljadnici BABI i majki shiele MAKEDONSKI ZNAMINJA za MAKEDONCI


So Звездата на Вергина?
Прашам штото на Илинденци знамето е ТРИКОЛЈОР Бугарски. Мопа да го најдеш на илинден.мк Насмевка.

Цитат:

Ako nekoj vo megjuvreme se "bugariziral", se "posrbil" , se "poturchil" ili "pogrchil", negov problem be brat, TVOJ i negov Намигнување


А бе зашто не мислаш дека сте се по-македончиле?
Виж Миладоновци, Дринов, Прлижев, Гоце, Даме, Ванже – сите се за бугари зборат – и те ли са булгаризирани?


nikolayds Напиша:

Исто Булгарскија календар е ФАКТ - и е побаран от ЈУНЕСКО за најточен.

edno ime na bugaski astronom koj ima izrachunato kalendar potochno od Milutin Milankovic (srpski astronom) ili od postoechkiov (Gregorijanskiot), baziran na MAKEDONSKIOT kalendar daden od Kleopatra na Julije Cezar, a izraboten megju 46 B.C. do 40 B.C. , od astronomot Sosigen (Kleoparin podanik - sluzbenik)

müüüüüüüüüüüp wrong tema na wrong coek

hehe hoho haha


Па ти не сакаш даве да си направиш труда да го видиш бугарскија календар – ОК.

http://www.mnsu.edu/emuseum/cultural/oldworld/europe/bulgaria.html
имај прочитано дека е најакуратнија овде - а ако сакаш да видиш зашто ова е вистина - виј на гоогле.

....
И думај
како во Булгаско во 8 век во градовете (и на Дунав и на Волга дека нема староседелци) има парна банја, канализација и водопровод.
инаку они са ВАРВАРИ де.
......

Кајгана форум

Кајгана форум
Serdarot Напиша:

ubavo pishuva vo sekoja istorija deka tatarite doshle OD AZIJA


I so sebe ne gi donele NITU Kulturata NITU Naukata , od ednostavna prichina sho STAROSEDELCITE (Trakijcite i Makedoncite) imale DALEKU PORAZVIENA KULTURA.


Абре Ја да те прашам а кој друг не е ДОШЕЛ ОД АЗИЈА?
И да напоним Кина и Индија са во Азија исто. Културата се е зародила во Иран и Египети Месопотамија – после дојда и у нас бре НамигнувањеЦитат:

Ste bile barbari (vulgari ;o) i TOCKA. Намигнување

Ama i germancite bile varvari za rimjanite, samo sho denes tie nemaat kompleks na pomala vrednost.


Pa nitu bulgarite имаме таков комплекс. Ако даржавата ти е од првите во Европа и единствената со запазено име ... што да збориме повеке.
И пак прашам ти знаеш ли што е варварин (што значи). Јако незнаеш парашај ке ти објасним – инако бегај шитај – има си дефиниции и т.н.

Цитат:

Zoshto togas vie Bugarite UPORNO se sramite da si kazhite deka ste Tatari po poteklo??? Прашалник


Breh – Јас што да ти речем, освен Србите (и сурогатите – македонци) никој друг не ни вика (татари) дека ке му е смешно на човек да ве слуша. Имај прво читано што е татар – молја.

Цитат:

Za grcite se pokazha (DNA tests) zoshto eden golem del od niv se crni ko gjupci =

POKJE IMAT africhko vo niv nego nekoi od afrikancite sho denes ziveat vo afrika Кул


Pa ti im vervaj na DNA тестовете јако си немаш друга работа. Хубаво пак да имаш прво прочитано за технологјата им – ова не е като да знаеш што е татарин Намигнување.

Цитат:

Ubavo vi rekovme povekje pati: CITAJTE I DRUGI RABOTI osven "bg" verzii, i pochnete ednash da MISLITE namesto da POVTORUVATE ko papagali toa sho nekoj vi rekol Идеја

citaj go slediot post

Pa jas tova ti zboram – Имај читано прво
Житие на Кирил
Житие на Теофилакт Булгарски
Житие на Климент

Савина книга
Шостослов,
За буквите


Овој са се бугарски от 8 век на (македонски) јазик Намигнување.

И житие на Димитар Солунски
на грцки.

Па не тогаз ела да спорим, дека инаке е беспретмедно.

Цитат:

Me interesira bugarskata verzija, zato kolku jas sho znam, Pirot, Dimitrovgrad i rest kraina se KUPENI od srbite, ama eden del od lugjeto tamu se smetaat sebesi za bugari, eden del za srbi, a eden del makedonci (dodusha, mnogu malku ...)


Abe човек,
не ми се лјути ама много заблуден ве. Читај карнегиевата анкета,
или поне Брадфорт по прашението.

А инаке со два збора -
1885 Бугарија се соединјава со Источна Румелија,
преди тоа тја е васална на Турција

Русија е против – сите Руски офицери се вратат во Русија.
У Булгарија капитан командва армијата.
Тја е на Турската граница (Одрин) и чека турците да нападнат.
Србите казват није сме против ослободуването на Румелија (Пловдивско).
И се разховдат до софија Со целата Армија (така го нарича во началото србскија крал).
Като компенсација сакат Видин дека бил србски.
Да ама не.
Видин две роти + населението се одбрануват от србска дивизија.
А во Цариброд 3 падарја (селески) дрјат настаплението на србите 1 ден като се местат от бајр на бајр.

Војската мегу тоа на марш се двичи от Турската граница в Софија и от там на сливница – 3 дена. 350 км марш пешком и на бој – помитат срмите (деснија фланк са македонски доброволци и помаци) Атака на двата фланка – србите са смазани – повеке военопленници от бг војници Насмевка.
Pirot – Ниш – Белград – преди белград Aвстијците декларират ако бугарите влезнат – војна!


Цитат:


1.Ako ne znaes koi vojni gi imale Makedoncite, mozish da pochnish da chitash, pochni so ta vs shiptarite 2001 i zavrshi so tie vs Atina pred 2300 godini...


Jasno nemate Насмевка. - Прашам те преди 1945.

Цитат:

2.Moi (i ne samo moi) Dedovci i pra-dedovci se borele protiv turci (seldjuci), turci (otomanci), grci (sekakvi vrsti), bugari (imperijalisti), bugari (fashisti), srbi (monarhisti), srbi (paravoeni chetnichki formacii za vreme na 2 svetska), balisti (ne e djabe nikot Намигнување), avstro-ungarci, germanci, italijanci i taka natamu...
3.

Не те прашам за шумкари/хајдути – прашам те за ВОЈНА, БИТКА, МИРЕН ДОГОВОР

НЕМА ТАКОВ.
НЕМА ДОКУМЕНТ СО МАКЕДОНИЈА на него.

Затоа има со булгарија МИЛИОН.
Ако има – молја поправи ме. Јас сакам да знам Насмевка.

Цитат:

ne se to prikazni od brakjata Grimm tuku BABA MI i majka i, i iljadnici BABI i majki shiele MAKEDONSKI ZNAMINJA za MAKEDONCI


So Звездата на Вергина?
Прашам штото на Илинденци знамето е ТРИКОЛЈОР Бугарски. Мопа да го најдеш на илинден.мк Насмевка.

Цитат:

Ako nekoj vo megjuvreme se "bugariziral", se "posrbil" , se "poturchil" ili "pogrchil", negov problem be brat, TVOJ i negov Намигнување


А бе зашто не мислаш дека сте се по-македончиле?
Виж Миладоновци, Дринов, Прлижев, Гоце, Даме, Ванже – сите се за бугари зборат – и те ли са булгаризирани?


nikolayds Напиша:

Исто Булгарскија календар е ФАКТ - и е побаран от ЈУНЕСКО за најточен.

edno ime na bugaski astronom koj ima izrachunato kalendar potochno od Milutin Milankovic (srpski astronom) ili od postoechkiov (Gregorijanskiot), baziran na MAKEDONSKIOT kalendar daden od Kleopatra na Julije Cezar, a izraboten megju 46 B.C. do 40 B.C. , od astronomot Sosigen (Kleoparin podanik - sluzbenik)

müüüüüüüüüüüp wrong tema na wrong coek

hehe hoho haha


Па ти не сакаш даве да си направиш труда да го видиш бугарскија календар – ОК.

http://www.mnsu.edu/emuseum/cultural/oldworld/europe/bulgaria.html
имај прочитано дека е најакуратнија овде - а ако сакаш да видиш зашто ова е вистина - виј на гоогле.

....
И думај
како во Булгаско во 8 век во градовете (и на Дунав и на Волга дека нема староседелци) има парна банја, канализација и водопровод.
инаку они са ВАРВАРИ де.
......

Кајгана форум

Кајгана форумPa preprochitah go - ne videh deka sum spomenaval tokoz mnogo makedonichiata. Jas ne ve negiran - ti si postoj. Obake ne e moam da vi pozvolim na mojat dedo i pradedo da im korisite pametta be.
I na drugite 200 iljadi bugari ubiti vo i za makedonija.
Isto jas sum siguren deka si videl sam (so svojte ochi) deka i Goce i Dame i Jane i koj sakash e pisal deka e bugarin, zashto da fludiram forumot so edni i isti fakti. Jakoim ne verish - odi sam vo muzeja vo Sofia i vo Blagoevgrad - vij orginalite - i jako pak ne verish ... mi porukja im auth test vo sotbi ili druga agencija - makedonskata Vlada ovo ne go bara zashto?

Za Fakti na google baraj ili vo ne Jugoslovenska biblioteka.
Jas ne sum uchitel. Ako imash ti nekakvi fakti da mi kajesh ovoj ne e vistina - dobre. Ako nemash (a i ti nemash) name shto da zborim

Za Pliska mojesh da odish i vidish vo Pliska vodoprovodot ot 8 vek. Jas sum go vidal sam.
I oshte Vo bulgar samo sum chel za nego - ali sum siguren deka e vistina deka e akademici ot Rusija pisale i ot drugi stani - ne ot Jugoslovenia.

i vij za kalendarot kakov sajt sum ti dal, ali i tam bulgarizatori.
A Bredfort i toj li e bugarizator Насмевка
A Karnegi Anketa i te Намигнување?

Jas neznam dali sa oni na bulgarite provodnici.

Jako sakash sliki - nema problem ke ti dam - ama na mene mi e prez ... racete dali ti sakash da mi verish ili ne.
Kako e kazano:
Koj ima ochi da vidi
Koj ima ushi da chuva

.. a koj bara - namira.


Za flodiraneto - koga se e sluchilo, Jas ne si spomnam - ako e stanalo e po nevnimanie izvini?

Последната промена е направена од nikolayds на Пон Мај 23, 2005 4:57 pm. Мислењето е променето 1 пати

събота, май 21, 2005

Post na kajgana

[quote="Serdarot"]ne veruvam deka srbija nekogas voeno ili bilo kako kje ja napadni Makedonija, kvakat ko kokoshki za crkvata, sakat Makedonski pari vo Srpski crkonvi kasi, to e se :wink:
[/quote]
Па исто не веруваха и бугарите дека ке ни нападнат во грб браќјата ама де е Сливница - не е во Србија мислам.

[quote="Serdarot"]
hehe, ako ni treba nekoj da ne "brani" od srbite, si gi imame nie shiptarite, kje im gi s´sneme ;)
[/quote]

Збориш без да мислаш.

[quote="Serdarot"]
uzivaj brat, ne sme izgubile mnogu vojni nie Makedoncite , a i ko sme izgubile bilo "blagodarekji" eden del na "brakjata" bugari i srbi koi sho seeja/den denes seat nesoglasie i omraza megju Makedoncite + blagodarekji na gluposta sho so ja imame tro 8)
[/quote]

Кажи која војна ја имате Вие македонците - дека мен ми је тја неизвестна. Јас знам дека мојат дедо и прадедо са биле во овој војни и востанија се за булгарско. А парадедо ми и прабаба ми са беѓали во булгарско след поражението и не са сакале да останат ;вистински: македонци во грцско

[quote="Serdarot"]
ama sekoas sme bile otkacheni be, od Filip, Aleksandar, Kleopatra & rest od Ptolomejcite, do ajduci, komiti i "shumkari", sekoas sme im vervale na KOMSHIITE poshto nie, za razlika od vas, ZNAEME deka treba da ziveeme vo [b]SO-ZHIVOT[/b], a [b]NE VO KONFLIKT [/b]a vie [i][b]sekoash ste ni kachele nozhevi vo grbot[/b][/i], ste ne truele vo smisla na zborot, i duhovno i sekako, ste ni ubivale kralevi i carevi, milioni makedonci...
[/quote]

Сваќо,
нема никакви птолемеј во македонија. стара македонија је на југ. и ако имаш прожитано ирина или теофилакт - ке видиш колку ромеј/македонци са останале во македонијата после славјаните/бугарите и ањарите - а преди хуните и аварите и как са биле преселвани арменци и анатолиици во Македонија (солунско) и грција - и зашто грците са толкоз црни.

Па за комитите нема како да зборим - таму са јасни како бел ден. Сите са се писале бугари и са се велали булгаи - јако ова да не ти се аресва.

Виж шумкарите са друго. Они после 1934 стават македонци (но не сижки - сега даже си спомјаме за Шатов и Марковски).


[quote="Serdarot"]
I jazik sme vi dale - jazikot na dedo mi go zboruvas, adaptiran za tatari, svesen si?

I pismo - ili laga e?

I kultura - ne sakam da ve navreduvam, ama e [b]fakt[/b] deka ste bile barbari koa vashite khanovi doshle vo teritorijata na deneshna bugarija
[/quote]

Брако,
Јас сум свестен, ама ти мораш реалити чек. Ни писменост ни јазик има от македонците останал. Кирилица је суздадена от св. Климент дека е от Мизија ака Булгарин (Мизиец). Под ордера на Борис - исто татарин ;-). Убаво е прво да научиш што е историјата преди да збораш за факти.
За културата - нема какво да зборим - јас оште чекам за средновековна или поне рененсансува македонска книга. Преди историјата на Пулевски -(дека е бугарски воевода за Руското командвне - виж книгата бугарското опалчение и земска војска 1890г.) - и сите са литературен булгарски от овој перио - и македонците морат словар да ги разберат
.
А дали нашите канове са биле барбари - ми то за грците и траките и македонците и све са биле варваре. Ама Плиска и Болгар во 8 век имат водопровод и централно отопление - ово е ФАКТ - и ти мора да го видиш сам во Плиска.
Исто е ФАКТ дека Булгарите и булгарските кнјазе дават писмената на Русите - сите книги намерене во русија (стари) како Савиното евангелие са писани во Булгарско от Булгари.
Исто е ФАКТ дека св. Кипријан (создаделљ на днешнија Руски јазик) е Булгарин од Трнов. Побарај го него на нето да видиш кој и што.
Исто Бојанската цркња е ФАКТ - побарај да видиш што е то.
Исто Булгарскија календар е ФАКТ - и е побаран от ЈУНЕСКО за најточен.
Исто факт е дека во булгарско е најдено најстарото злато во свето (обработено) - во варна - во времето дето грците са живеле на клоните на дарвјата.
И ова цивилизација грците ја нарекуват Варвари.

И како збориме за варвари (то је по грцката дефиниција сметам знаеш што значи) да ти напомнам как грците се отнасали со победените - А у Булгарско (варварите) немало никогаш робство/педофилија/негиране религиозно преследуване. Па кој је варварин тука.

Имаш ли читано што е правил Никифор во Булгарската столица како ја е зел?И само един совет - ако се налага да обеснуваш дека сте постолјале през (вековете) работата нешто куца.